Mantolama

Mantolama Ankara, iç dış cephe mantolama

Mantolama

iç dış mantolama Mantolama modelleri, binaların mevsimsel oluşan ısı kayıp ve kazançlarını engellemek için dış taraflarının ısı yalıtım malzemesiyle kaplanmasıdır. Binalarda ısı yalıtımı son derece önemlidir. Binalarda ısı yalıtımı içten, dıştan ve sandviç duvar olmak üzere 3 şekilde yapılmaktadır. Mantolama uygulamasında ısı köprülerinin oluşumu engellenmekte ve yalıtımın sürekliliği sağlanmaktadır. Yapı fiziği açısından dış cephe mantolama en uygun yöntemdir.

Mantolama,yeni sistem  binaların dış cephelerine, çatı kısımlarına, toprak ile temas eden yerlere, katları ayıran döşemelere, depo ve garaj gibi ısınımı olmayan yerlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına yapılır. Mantolama işleminin uygulanması orta büyüklükte bir bina için 1 - 4 hafta arasında sürmektedir. Hava şartları, binanın büyüklüğü, çalışacak eleman sayısı mantolama süresini olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Kuvvetli rüzgâr esen, sisli ve yağmurlu havalarda binaya mantolama uygulaması yapılmamalıdır.

Binalara mantolama yaptırmak binalar birçok avantajlar sağlamaktadır. Mantolama sayesinde binada sıcaklık farklarından oluşabilecek olan çatlaklar ve hasarlar önlenir. Binanın yüzeyi dışarıdan gelebilecek bütün dış etkilere karşı korunur. Mantolama ile hem ısı hem su yalıtımı sağlanmış olur. %50 ye varan bir ısı tasarrufu sağlanır. Bina ömrünün uzamasına katkıda bulunur.