Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı Akustik Kaplamaları

Ses Yalıtımı

Binalarda ses yalıtımları 2 grup şeklinde ele alınır. Bunlardan biri  “akustik ses yalıtımı” ve “ ses geçiş kaybı” olarak bilinmektedir. Gürültünün bir mekândan diğer bir mekâna geçişini engellemek için yapılan uygulamalara “ ses geçiş kaybı yalıtımı” denilir. Yüzeyleri sert malzemelerden yapılan yerler sesi çok az yutarak yansıtırlar.

Ses yalıtımı için kullanılan malzemeler arasında en çok süngerler bulunmaktadır. Bu süngerler yanmaz olarak üretilmektedir. Yapısının esnekliğinden dolayı her alana kolaylıkla uygulanır. Uygulanan ses yalıtımı ile işyerinde veya günlük hayatta sizi rahatsız eden aşırı gürültüden koruyan ve seslerin emilimini yapan bir izolasyondur. İki tür ses yalıtım paneli kullanılır. Bunlardan biri ahşap bir diğeri de kumaş kaplı panellerdir. Bunların kullanılmalarındaki amaç daha iyi bir ses performansı almaktır.

İstenilen renklerde kumaş kaplama yapılabilir. Akustik panellerin ön taraflarında kullanılan ve akustik özelliği olan kumaşlar yanmaya, aşınmaya ve solmaya karşı dayanıklı olan bir malzemeden üretilmiştir.